Pleť a kolagen

08.02.2020

Kolagen a vše co potřebujete vědět

Co jste slyšeli, je pravda. Vaše pleť je na něm závislá.

Pamatujete si dobu, kdy jste vůbec netušili, že je kolagen pro pleť důležitý? Bylo vám nejspíš kolem dvaceti a produkce kolagenu u vás byla tak vysoká (přibližně o 75 %1 vyšší než s nynějším postupujícím věkem), že jste o něm zrovna dvakrát nepřemýšleli. Slovo kolagen jste někde letmo zaslechli, věděli jste, že jde o protein a že nějakým způsobem souvisí se strukturou pleti.

Je pravdou - jako u spousty věcí - že se o něj začnete zajímat více až ve chvíli, kdy kolagen ztrácíte. Jakmile vaše pleť začne vykazovat známky stárnutí, pochopíte, co je kolagen, co dělá a co můžete udělat pro to, aby vydržel déle.

Kolagen je hlavní bílkovinou v těle.

Je všude. V kostech, ve střevech, v zubech, ve svalech. Prostě všude. Tělo si ho vytváří každičký den. Jeho produkce se však s věkem zpomaluje.

A naše pleť je pevná právě díky kolagenu.

Tělo kolagen využívá při tvorbě svalů, kolagen nicméně od narození dodává naší pokožce odolnost a pevnost. Termín kolagen je odvozen z řeckého slova kólla, což znamená lepidlo. Zajímavé že?

Bohužel pleť ztrácí kolagen tempem 1 %2 ročně.

Mezi dvaceti a třiceti lety věku kůže ztrácí přibližně 1 % kolagenu ročně. Syntéza kolagenu fibroblasty se zpomaluje, což vede ke ztrátě elasticity, pevnosti a vláčnosti pleti. Mezi dneškem a dalším mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2022 tak většina z nás ztratí 4 % kolagenu. To je důvod, proč naše pokožka ve věku, kdy je nám osmdesát, produkuje o 75 % méně kolagenu než v době, kdy nám bylo dvacet.

Kolagen klesá ještě rychleji v závislosti na tom, jak žijeme.Dnešní uspěchané tempo ničemu nesvědčí ani naší pleti ne.Náš životní styl se odráží uplně ve všem.

Nezoufejte věda šla totiž ku předu.

Kolagen lze podpořit zvenku i zevnitř.

Proces glykace je nyní v rámci výzkumu anti-agingu samostatně zkoumanou oblastí. Narůstající důkazy však poukazují na fakt, že kolagen lze do kůže opět doplnit - nebo alespoň zpomalit jeho ztrátu či rozklad tak, že se ke kolagenu v pleti prostě projíme (pro začátek to nebudeme přehánět s cukrem) a nebudeme se nadměrně vystavovat slunci. Pleťová péče chránící kolagen se rovněž vyplatí dvojnásob. Ochrání totiž existující kolagen v pokožce a zároveň podpoří tvorbu kolagenu nového.A to je přeci užasná zpráva.